reklama
Přesný čas: 07:40 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
24. 7. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Kristýna, Kristina, Kristen

Křestní jméno:

Eduard

Charakteristika

Eduard je jménem pro muže, který dokáže jako strážce ochránit štěstí a blaho své i svých nejbližších. Která žena by si nepřála mít v muži svého ochránce? V muži jménem Eduard ho minimálně dle významu jména určitě najde.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Eduard se v češtině vyskytuje také jako jméno Edvard. Nejčastější domácí podobou jména je Eda. Dalšími domácími variantami jsou i Edy, Edík, Edánek, Edáček nebo Eduardek. Jméno Eduard se vyskytuje také ve slovenštině, srbochorvadštině, rumunštině nebo v angličtině jako Eduard či Edward. Němčina jméno užívá jako Eduard, Eddy nebo Eddie, francouzština jako Édouard, italština pak jako Eduardo nebo Edoardo. Španělská podoba jména je Eduardo. Polština jméno zná jako Edward, maďarština jako Edvárd. V Rusku se jméno vžilo jako Edik, Eďa nebo Eďuška.

Významní nositelé

V Česku jméno najdeme mezi spisovateli – například Eduard Petiška, Eduard Bass, Eduard Štorch nebo Eduard Fiker, také mezi herci – mj. Eduard Cupák, Eduard Vojan nebo Eduard Dubský. Jméno nosil i slavný tvůrce animovaných filmů Eduard Hofman. Nositelem jména byl i český prezident Eduard Beneš. Jméno patřilo i k významným britským králům – Eduardovi I., Eduardovi II., Eduardovi III. či Eduardovi IV. Mnoho legend po sobě zanechal také britský alchymista a mág Edward Kelly, který působil na dvoře Rudolfa II. Krásnou legendu stvořil i režisér Tim Burton, který pojmenoval jako Střihorukého Edwarda hlavního hrdiny amerického fantasy filmu z roku 1990. Ztvárnil ho Johny Depp.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Eduard (nebo také Edvard) je odvozeninou anglického jména Edward. Jeho význam můžeme hledat u staroanglického tvaru jména Éadweart“, který se skládá ze slov „éad“ („štěstí, blaho“, také „moc“ či „bohatství“) a „weart („strážce“). V překladu tak jméno Eduard znamená „strážce štěstí“, „strážce majetku“ nebo také „bohatý strážce“.

 
Jméno: Eduard
Nosí v ČR 10048 lidí
Jedná s o 66 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Edvard
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den nenávisti
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama