reklama
Přesný čas: 09:05 / týden v roce: 17
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
24. 4. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Jiří, Juraj, George

Křestní jméno:

Edita

Charakteristika

Edita je zajímavým jménem, nejen svojí podobou, ale také významem. Žena jménem Edita je dle svého jména bojovnicí a co víc, je bojovnicí za své vlastní štěstí a bohatství.

Odvozeniny a varianty

Edita je ženským křestním jménem, vyskytuje se i ve zkrácené variantě Edit. Jméno nemá mužský protějšek. Domáckými podobami jména jsou Eda, Edina, Dita, Ditka nebo Editka. Jméno Edita se užívá i na Slovensku, zná ho i italština nebo španělština. Anglická mutace jména je Edith, stejně tak i německá a rumunská. Polsky se jméno užívá jako Edyta, maďarsky Edit.

Významné nositelky

Jméno Edita nosí například česká zpěvačka Edita Štaubertová nebo slovenská operní pěvkyně Edita Gruberová. Také nejslavnější francouzská šanzoniérka Edith Piaf nosila toto jméno. Nositelkou jména je také americká spisovatelka Edith Wharton, americká výtvarnice a kostymérka Edit Head nebo Edita Brichta, česko-britská herečka. Jako Editu pojmenoval svoji dceru i populární český herec Roman Vojtek.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Edita (nebo také krátce Edit) má anglosaský původ. Jméno se vyvinulo ze staroanglického „Éadgyth“, kde „éad“ znamená „blaho“, „štěstí“, také „bohatství“ a „gýth“ se překládá jako „boj“ nebo „válka“. Jméno Edita se tak významově vykládá jako „ta, která bojuje o své blaho“, „bojující za své štěstí a bohatství“.

 
Jméno: Edita
Nosí v ČR 6428 lidí
Jedná s o 102 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama