reklama
Přesný čas: 11:27 / týden v roce: 22
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
30. 5. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Ferdinand

Křestní jméno:

Doubravka

Charakteristika

Doubravka je kouzelným slovanským jménem pro ženu s rysy víly. Právě Doubravka by dle významu svého jména měla tančit na paloučku dubového lesa nebo pít z průzračné studánky.

Odvozeniny a varianty

Doubravka je ženským křestním jménem, které existuje také ve variantě Doubrava. Nemá mužský protějšek. Domáckými mutacemi jména jsou Dobra, Doubča, Dobruše, Dobruška, Dobrunka, Doubravička nebo Doubravěnka, Doubravce se domácky říká také Dorka, Doubí, Douběnka nebo Duběnka. Jméno se vyskytuje i ve slovenštině jako Dúbravka nebo v polštině jako Dąmbrówka (vysl. Dambruvka). V germánských zemích se zpravidla užívají přepisy jména jako Dubrawka nebo Dubravka.

Významné nositelky

Doubravka byla první polskou kněžnou. Doubravka (také Dobrava) žila v 10. století, byla dcerou českého knížete Boleslava I. z rodu Přemyslovců, posléze manželkou zakladatele polského státu Měška I. Nositelkou jména byla také česká pěvkyně Doubravka Branbergerová, rozená Černochová. Jméno nosí i dlouholetá ředitelka Divadla Na zábradlí Doubravka Svobodová. Doubravka se objevila také ve filmové komedii Léto s kovbojem, sympatickou psycholožku ztvárnila Daniela Kolářová, jejím filmovým partnerem byl Jaromír Hanzlík.

Původ a význam jména

Doubravka je ženským křestním jménem slovanského původu. Pravděpodobně pochází ze slovanského slova „doubrava“. Jedná se o označení pro „dubový háj, doubí, dubinu, les“. Doubravka se tak dá významově interpretovat jako „lesní žena“.

 
Jméno: Doubravka
Nosí v ČR 242 lidí
Jedná s o 474 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama