reklama
Přesný čas: 09:48 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
25. 7. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Jakub

Křestní jméno:

Dominik

Charakteristika

Krásné české jméno Dominik mezi ostatními rozhodně nezapadne. Nezapadl ani jeho nejoblíbenější český nositel, hokejový brankář Dominik Hašek. Ne náhodou se jméno v Česku rozšířilo zvláště poté, co čeští hokejisté vyhráli v roce 1998 v japonském Naganu zlatou olympijskou medaili.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Dominik se vyskytuje i v ženské variantě jako Dominika. Domáckými podobami jména jsou Domča, Domek nebo Dominiček. Jméno Dominik se s oblibou užívá i ve slovenštině, polštině, ruštině nebo srbochorvatštině. Anglická podoba jména je Dominic nebo Dominick, německá Dominikus, francouzská Dominique, italská Domenico. Španělé jméno užívají jako Domingo, Maďaři jako Domonkos (čteno Domonkoš) nebo Domokos (čteno Domokoš).

Významní nositelé

Nejslavnějším českým nositelem jména je jistě hokejista Dominik Hašek, který se narodil v Pardubicích. Známým nositelem jména je však i pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka, na Slovensku pak spisovatel a publicista Dominik Tatarka. V českém showbusinessu se setkáváme s italským hrabětem Domenico Martuccim, který je mj. také bývalým milencem Ivety Bartošové.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno pochází z latiny. Vyvinulo se z latinského slova „dominus“, které se dá přeložit jako „pán“. Dominik tedy jednoduše znamená „pán“ nebo také „pánův“.

 
Jméno: Dominik
Nosí v ČR 23745 lidí
Jedná s o 44 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama