reklama
Přesný čas: 19:51 / týden v roce: 24
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
13. 6. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Antonín, Antonin

Křestní jméno:

Diana

Charakteristika

Doslova zářivé je jméno Diana. Zářivá je tak jistě i jeho nositelka, původem svého jména doslova bohyně mezi ostatními ženami.

Odvozeniny a varianty

Diana je ženské křestní jméno, jeho příbuznou alternativou je i jméno Diviana nebo mužské jméno Divius. Domácky se jméno užívá v podobách Dia, Dianka, Diječka.

Významné nositelky

Celosvětově oblíbenou nositelkou jména byla Diana, princezna z Walesu. Bývalá žena britského prince Charlese, matka Williama a Harryho tragicky zemřela při autonehodě v roce 1997. Dodnes však na ni vzpomíná celý svět jako na královnu lidských srdcí. U nás patří mezi populární nositelky jména modelka a moderátorka, miss ČR 2001 Diana Kobzanová. Mezi další nositelky jména patří kanadská jazzová zpěvačka Diana Krall, herečky Diana Muldaurová (USA) nebo Diana Rigg (Británie).

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno pochází z latiny. Jeho původ bývá spojován s latinským slovem „divus“ s významem „božská“ nebo také slovem „dies“ ve významu „den“. Jméno Diana potažmo také jméno Diviana tak lze překládat jako „božská“ nebo „zářivá“ či „jasná“ (budeme-li jako původ brát v úvahu slovo „den“). Diana byla původně bohyní měsíce a měsíčního světla, později převzala také vlastnosti řecké bohyně Artemidy, stala se tak bohyní lovu a lesa.

 
Jméno: Diana
Nosí v ČR 3742 lidí
Jedná s o 108 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama