reklama
Přesný čas: 12:01 / týden v roce: 20
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
18. 5. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Nataša

Křestní jméno:

Darja

Charakteristika

Darja je zajisté exotickým jménem s nádechem Orientu. Ať již toto jméno z pochází z Orientu nebo ne, rozhodně má krásný význam i originální podobu. Darja je nezvyklým jménem, které si zaslouží pozornost. Jméno Darja se vyskytuje i v bulharštině. Slováci jméno užívají jako Dária, angličtina, němčina, také francouzština, španělština, italština nebo polština zná jméno jako Daria. Srbochorvatská podoba je Darija.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Darja v češtině nemá mužský protějšek, v latině je jeho mužskou variantou jméno Darius. Jméno Darja se vyskytuje také v mutacích Darya či Daria. Domáckými podobami jména jsou Dara, Darka, Darinka, Darjinka, nebo Darjuška.

Významné nositelky

Mezi známé nositelky jména patří česká herečka Darja Hajská, tanečnice Daria Klimentová nebo česká modelka s běloruským původem Darja Jucukevičová. Další modelky s tímto jménem jsou Daria Werbowy z Kanady, Daria Komarkova nebo Daria Smolka z Ruska. Slavnou nositelkou jména je i krásná ruská atletka, mistryně Evropy ve skoku do dálky Darja Igorevna Klišinová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Darja (i jeho mutace Daria a Darya) má dva možné významy. Buď se vyvinulo z ruštiny a domácké podoby jména Dorotha nebo má původ v Persii. Pokud je Darja původem ze jména Dorota, řecky Dórothea, překládá se jako „dar Boha“, „boží dar“. Další varianta výkladu jména vychází z Persie a zdejšího vládce jménem Dárajavauš. Jméno tohoto vládce se dá přeložit jako „držící dobro“, „konající dobro“. Jméno by pak vzniklo přes řecké jméno Dareios, resp. latinské Darius.

 
Jméno: Darja
Nosí v ČR 903 lidí
Jedná s o 249 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Daria
Darya
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama