reklama
Přesný čas: 01:30 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
23. 7. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Libor

Křestní jméno:

Daniel

Charakteristika

Jak napovídá význam jména Daniel, jeho nositel je odvážným mužem, který se nebojí lidského soudu a věří v sílu boží spravedlnosti. Daniel je starým hebrejským jménem, které vždy oplývalo moudrostí a nadáním.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Daniel má svůj ženský protějšek ve jménu Daniela. Zkrácenou verzí je Dan. Domácky se Daniel může nazývat právě jako Dan, také jako Daník, Danek, Dáda, Danouš, Daňula, Danda, Daneček, Danýsek nebo Danielek. Jméno Daniel zná i němčina, francouzština, španělština, polština, finština nebo švédština, spolu s mutací Dany také angličtina. Italská podoba jména je Daniele, bulharská Danail, maďarská Dániel, ruská Daniil nebo Dáňa. Čeština jméno Daniel užívá i jako příjmení.

Významní nositelé

Mezi populární nositele jména patří například čeští zpěváci Daniel Landa nebo Daniel Hůlka. Do světové literatury se díky svému románu Robinson Crusoe nesmazatelně zapsal britský spisovatel Daniel Defoe. Významným literátem světového formátu je i český spisovatel Josef Škvorecký, jehož romány se prolíná postava Danny Smiřického. Jméno najdeme i mezi herci. Půjde například o anglického herce jménem Daniel Michael Blake Day-Lewis nebo Daniela Radcliffa, který je známý jako filmový Harry Potter. V dějinách vědy rozhodně nelze přehlédnou německého fyzika Daniela Gabriela Fahrenheita.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Daniel i jeho zkrácená verze Dan pocházejí z hebrejštiny. Jména vznikla (stejně jako ženské jméno Daniela) z hebrejského „Dáníél“, které se dá přeložit jako „Bůh je můj soudce“. Bylo odvozeno ze slov „dán“ („soudit, soudce“) a „él“ ve významu Bůh. Jméno Daniel zmiňuje i Starý zákon, jmenoval se tak velice nadaný židovský mladík. Jako moudrý muž se ostatně Daniel vyskytoval i v mnohé předžidovské literatuře.

 
Jméno: Daniel
Nosí v ČR 50607 lidí
Jedná s o 27 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Dan
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama