reklama
Přesný čas: 15:18 / týden v roce: 28
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
12. 7. 2024 Pátek
Dnes má svátek:

Bořek

Křestní jméno:

Dana

Charakteristika

Dana je dle významu soudkyní, mohla by být i soudnou ženou, vkusnou a odvážnou. Jméno Dana je praktické, jednoduché, má v sobě šarm i nadčasovou eleganci. Ne náhodou bylo populární v minulosti a zůstalo populárním dodnes.

Odvozeniny a varianty

Jméno Dana má svůj mužský protějšek ve jménu Dan. Jeho alternativou je i jméno Danuše. Dana je přitom i domáckou variantou jmen Daniela nebo Bohdana. Dana se pak domácky může označovat jako Danka, Danča, Danuš, Dáša, Danuška, Daňulka, Danička apod.

Významné nositelky

Mezi významné české nositelky jména patří například Dana Zátopková, atletka a olympijská vítězka v hodu oštěpem nebo Ing. Dana Drábová, Ph.D., jaderná fyzička a dlouholetá předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Jméno Dana náleží i slavným filmovým či divadelním herečkám, nosila ho například Dana Medřická. Mezi dalšími herečkami stojí za zmínku i populární herečka Dana Morávková nebo Dana Batulková, bývalá manželka Davida Prachaře a matka Jakuba Prachaře.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Dana má hebrejský původ. Vychází z hebrejského slova „dán“ s významem „soudit“ nebo „rozsoudit“. Významově tedy Dana znamená „soudkyně“, potažmo i „spravedlivá“.

 
Jméno: Dana
Nosí v ČR 52306 lidí
Jedná s o 31 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Světový den dětství
Mezinárodní den hor
Mezinárodní den solidarity s ženami a dětmi Afriky
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama