reklama
Přesný čas: 13:46 / týden v roce: 28
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
14. 7. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Karolína, Karolina, Karla

Křestní jméno:

Dalibor

Charakteristika

Příjemné české jméno Dalibor je spojeno s příjemným mužem, který nevyhledává šarvátky a hádky. Dle svého jména usiluje Dalibor o smír, boje s ostatními jsou mu cizí.

Odvozeniny a varianty

Dalibor je mužským křestním jménem, který je významově shodný s řeckým jménem Telemachos. Staročeská podoba jména je Dalebor. Domáckými variantami jména jsou Dalek, Libor, Bor, Borek nebo zdrobněle Daliborek. Jméno Dalibor se vyskytuje i ve slovenštině nebo srbochorvatštině.

Významní nositelé

Jméno Dalibor nosil legendární rytíř Dalibor z Kozojed, jeho příběh se stal předlohou stejnojmenné opery Bedřicha Smetany. Právě podle Dalibora z Kozojed byla pojmenována také jedna z věží pražského hradu jako Daliborka, koncem 15. století byl totiž prvním vězněm v této nově postavené věži. V současnosti je známým nositelem jména zpěvák pop-music Dalibor Janda nebo herec a moderátor Dalibor Gondík, bratr Adély Gondíkové. Jméno nosil i český grafik Dalibor Chatrný.

Původ a význam jména

Dalibor je mužským křestním jménem slovanského původu. Jméno se skládá ze dvou slov. První „dali“ je slovanský tvar dnešního příslovce „dál, dále“, převedený do rozkazovací formy. Znamená tedy „oddaluj“. Druhá část pochází ze slovanského slova „bor´ba“ ve významu „boj“ („boriti“ se ze staroslovanštiny překládá jako „bojovat“, „přemáhat“. Výklad jména Dalibor je tedy „ten, kdo se snaží oddálit boj“ nebo potažmo v moderním pojetí i „vyjednavač“. Stejný význam pak má i řecké jméno Telemachos („telé“ z řečtiny „daleko“, „maché“ - boj“).

 
Jméno: Dalibor
Nosí v ČR 8109 lidí
Jedná s o 72 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den dětí, které se staly obětí agrese
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama