reklama
Přesný čas: 08:29 / týden v roce: 25
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
17. 6. 2024 Pondělí
Dnes má svátek:

Adolf

Křestní jméno:

Dagmar

Charakteristika

Dagmar je jménem pro ženu činu, která umí užívat každého dne života a vždy vítá slunce nového dne s úsměvem na tváři. Která žena by taková nechtěla být? Ženy jménem Dagmara to dostaly do vínku.

Odvozeniny a varianty

Dagmar je ženským křestním jménem, které nemá mužský protějšek. Méně užívanou variantou jména je i Dagmara. Domácky se Dagmara nazývá jako Dáša nebo Dáda, zdrobněle pak jako Dagmarka, Dášička nebo Dášenka. Jméno Dagmar se vyskytuje i v angličtině a švédštině, jako Dagmara se užívá v polštině nebo slovinštině.

Významné nositelky

Jméno Dagmar nosila populární dánská královna Dagmar, dcera českého krále Přemysla Otakara I. Jako Dagmar Dánská (také Marie Sofie Dánská) je pak označována dánská princezna a ruská carevna, manželka ruského cara Alexandra III. V Čechách je známou nositelkou jména Dagmar Havlová (Veškrnová), populární herečka a druhá manželka polistopadového českého prezidenta Václava Havla. Mezi další nositelky jména patří i Dagmar Patrasová, herečka a moderátorka, Dagmar Pecková, operní zpěvačka nebo Dagmar Sobková, česká zpěvačka, která si říká Dasha.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Dagmar (nebo také Dagmara) je pravděpodobně skandinávského původu. Vychází z norského jména Dagmaer. Údajně se vyvinulo ze slova „dagr“ s významem „den“ a „maer“ s významem panna. Dle některých vědců pochází druhá část jména ze slova „mari“, v překladu „sláva“. Významový výklad jména Dagmar je pak „slavný den“, „jitřenka“, také „žena milující den“ nebo „žena milující slunce“. Některé výkladové teorie jméno spojují i s českým jménem Drahomíra, mohlo by jít o jeho odvozeninu.

 
Jméno: Dagmar
Nosí v ČR 54730 lidí
Jedná s o 30 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Dagmara
Dáša
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den lidské solidarity
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama