reklama
Přesný čas: 02:00 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
21. 4. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Alexandra

Křestní jméno:

Ctirad

Charakteristika

Ctirad je českým jménem spojeným s honosným významem a také českou mytologií. Přestože je Ctirad dle významu svého jména čestný, Ctirad, důvěrník knížete Přemysla, byl během dívčí války umučen. Bylo to poté, co padl do léčky proradné Šárky.

Odvozeniny a varianty

Ctirad je ryze mužským křestním jménem, je příbuzné s archaickými jmény Čestislav nebo Četislav. Domáckými variantami jména jsou Ctík, Ctirádek, Ctiradeček nebo krátce jen Radek. Jméno Ctirad se vyskytuje i ve slovenštině.

Významní nositelé

Vedle vladyky Ctirada, který byl umučen v dívčí válce vedené Vlastou proti Přemyslovi, nosí jméno i další významní představitelé. Jde například o Prof. MUDr. Ctirada Johna, DrSc., českého imunologa a mikrobiologa. Nositelem jména je i jeden z bratrů Mašínů, ti v padesátých letech minulého století vedli odboj proti komunistickému režimu. Jméno nosí i český herec Ctirad Götz nebo producent Ctirad Hemelík. Básník Julius Zeyer dal jméno Ctirad své básni ze sbírky Vyšehrad.

Původ a význam jména

Ctirad je staročeským mužským jménem. Vychází ze jmen Čestislav a Četislav, s kterými je pojí stejný význam. Ctirad se vykládá jako „ten, kdo má rád čest“, „ten, kdo je slavný svou ctí“ nebo jednoduše „čestný muž“.

 
Jméno: Ctirad
Nosí v ČR 807 lidí
Jedná s o 168 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Česlav
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama