reklama
Přesný čas: 22:12 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
17. 7. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Martina

Křestní jméno:

Ctibor

Charakteristika

Jméno Ctibor dnes může znít mírně archaicky, také jeho význam může být pro mnohé poněkud zastaralý. Který muž by se však neměl chovat čestně? Muži jménem Ctibor to mají ve vínku a dle významu svého jména také mají odvahu o svoji čest bojovat.

Odvozeniny a varianty

Ctibor je ryze mužským křestním jménem, s archaickou variantou v podobě jména Stibor. Domácky se Ctiborovi může říkat Ctík, Bor, Borek nebo zdrobněle Ctiborek. Jméno Ctibor se užívá i u našich slovenských sousedů.

Významní nositelé

Mezi nositeli jména najdeme například Ctibora Hugo Bezděka, českého lékaře a myslitele přelomu 19. a 20. století. Jméno nosí i Ctibor Turba, český mim, scénárista, režisér a choreograf. Také významný slovenský divadelní a filmový herec byl nositelem tohoto jména, byl jím Ctibor Filčík.

Původ a význam jména

Ctibor (archaicky také Stibor) je mužským křestním jménem slovanského původu. Vzniklo ve staroslovanštině složením dvou slov. První část jména pochází ze slovanského slova „čest“, druhá pak ze staroslovanského „boriti“ s významem „bojovat“. Jméno Ctibor se tak vykládá jako „bojovník za čest“, „čestný bojovník“, „bojující za čest“ apod.

 
Jméno: Ctibor
Nosí v ČR 1002 lidí
Jedná s o 171 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Stibor
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama