reklama
Přesný čas: 04:25 / týden v roce: 24
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
16. 6. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Zbyněk

Křestní jméno:

Cecílie

Charakteristika

Ač je v případě tohoto jména jeho význam téměř nezpochybnitelný, patronka všech Cecílií, ale také hudby, hudebníků, zpěváků nebo básníků, rozhodně slepá nebyla. I přes latinský překlad si může každá žena jménem Cecílie vzít vzor právě ve svaté Celílii, krásné a oddané ženě.

Odvozeniny a varianty

Cecílie je ženským křestním jménem, které má i zkrácenou variantu v podobě Cecilia. Mužský protějšek se vyskytuje jen sporadicky, je jím jméno Cecil. Domáckými podobami jména jsou Cecilka, Cecila, Celka, Celinka nebo Cilka.

Významné nositelky

V celé historii a zejména v křesťanství patří svatá Cecílie k nejčastěji zobrazovaným světcům a je tedy jistě i jednou z nejvýznamnějších nositelek jména. Jméno nosí i česká spisovatelka Cecílie Jílková. Jeho slavnou nositelkou byla i francouzská autorka Cécile Aubryová, vlastním jménem Anne José Bénardová. Za zmínku stojí i Cecílie kroužkovaná, lat. Siphonops annulatus, kterou najdeme v říši hmyzu - jde o červora z čeledi Cecíliovitých.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Cecílie, také zkráceně Cecilie, má svůj původ v latině. Vzniklo z latinského slova „caecus“, které znamená „slepý“, „špatně vidící“ nebo „krátkozraký“. Bylo odvozeno ze slova „caecilia“, což je zdrobnělou, ženskou variantou slova „caecilius“ („malý slepec“). Doslova by se tak dalo přeložit i ve smyslu „ta malá, co špatně vidí“.

 
Jméno: Cecílie
Nosí v ČR 96 lidí
Jedná s o 719 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama