reklama
Přesný čas: 01:51 / týden v roce: 22
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
30. 5. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Ferdinand

Křestní jméno:

Břetislav

Charakteristika

Krásné staročeské jméno Břetislav je jedním z mála jmen, které skutečně hlučí. Zní jako zvon do dáli, typický pro toto jméno je právě jeho zvuk.

Odvozeniny a varianty

Břetislav je mužským křestním jménem s ženskou variantou ve jménu Břetislava, které se však užívá jen zřídka. Domáckými variantami jména je Břéťa, Břetík, Sláva, Slávek či zdrobněle Břetislávek. Břetislav je jméno slovanské, které se vyskytuje ještě ve slovinštině jako Bretislav nebo v ruštině jako Brjačislav.

Významní nositelé

V české historii nalézáme jméno Břetislav jako jméno českých knížat. Jméno nosil například Břetislav I. nebo Břetislav II. Také slavný český heraldik je nositelem tohoto jména, jde o Břetislava Štorma. Jméno nosí i geofyzik Břetislav Staš, který je prvním manželem populární herečky Jiřiny Bohdalové a otec herečky Simony Stašové.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Břetislav je slovanského původu. Je složeno ze dvou slov, z nichž první je staročeské „břečeti“ ve významu „hlučet, být hlučný, dělat rámus“, druhé má pak význam „slavný“. Jméno se tedy dá přeložit jako „být slavný (bojovým) hlukem/rykem“.

 
Jméno: Břetislav
Nosí v ČR 7462 lidí
Jedná s o 76 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama