reklama
Přesný čas: 14:27 / týden v roce: 22
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
29. 5. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Maxmilián, Maxmilian, Maximilian

Křestní jméno:

Boris

Charakteristika

V jednoduchosti je krása. To potvrzuje i jméno Boris. Rázné slovanské jméno má několik verzí výkladu, ale ten nejpřívětivější je jistě: „muž bojující za to, aby udělal svět lepším“.

Odvozeniny a varianty

Boris je ryze mužským křestním jménem, bez ženské varianty. Při hledání původu jména bývá spojováno se jmény Borislav, Borimír, Bogoris nebo Bors. Domáckými variantami jména Boris je Borisek, Borísek, Borka, Borko nebo Borík. Jméno Boris zdaleka neužívá pouze čeština. Jméno se vyskytuje i v angličtině, němčině, ruštině, italštině, holandštině, rumunštině nebo srbochorvatštině. Polská podoba jména je Borys, maďarská Borisz.

Významní nositelé

Nejvýznamnějším nositelem jména, minimálně pro Bulhary je určitě Boris Bulharský. Byl prvním křesťanským vládcem Bulharů, posléze mnichem. Vládl v 9. století. Svatý Boris Roman byl jedním z křesťanských mučedníků. V dějinách nacházíme i další slavné nositele jména, například v Rusku to byli spisovatelé Boris Akutin nebo Boris Pasternak, ruský car Boris Godunov nebo politik a ruský prezident Boris Jelcin. I Francie má svého spisovatele jménem Boris, jde o Borise Viana. V Německu proslul především tenista Boris Becker. Z českých představitelů jmenujme hudebního skladatele Borise Urbánka, herce Borise Rösnera nebo Borise Korbela, česko-amerického podnikatele.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Boris má slovanský původ a několik variant výkladu. Výkladové teorie spojují jméno Boris se jmény Borislav (v překladu „proslavený bojem“) či Borimír (v překladu „bojuj za mír“, „dělej svět lepším“). Další prameny pak vznik jména Boris dávají do souvislosti s bulharským vládcem Bogorisem. Jeho jméno se vyvinulo z mongolského slova „bogori“ ve významu „malý“, stejný význam by pak mělo i jméno Boris. Boris je však nápadně podobné i se jménem užívaným Kyjevskými Slovany, tedy Bors.

 
Jméno: Boris
Nosí v ČR 2333 lidí
Jedná s o 126 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama