reklama
Přesný čas: 09:52 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
25. 7. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Jakub

Křestní jméno:

Bonifác

Charakteristika

Jistě zajímavé jméno se v dnešní době příliš neužívá, alespoň jako mužské jméno. Slouží však jako jméno pro domácí mazlíčky, zejména kocoury.

Odvozeniny a varianty

Bonifác je ryze mužským jménem, nemá ženský protějšek. Za to má i významově podobnou mutaci ve jménu Felix nebo počeštěných jménech Dobromír či Dobromil. Bonifác je prastarým latinským jménem, které nemá příliš domáckých variant. Jedna z mála domáckých podob jména je Bóňa, příp. Bony apod. Jméno Bonifác se vyskytuje také v jiných jazycích, mj. ve slovenštině nebo v maďarštině. Angličtina a francouzština jméno užívá jako Boniface, němčina jako Bonifaz, španělština nebo italština jako Bonifacio. Ruská podoba jména je Vonifatij, polská Bonifacy, srbochorvatská Bonifac nebo Bonifacij.

Významní nositelé

Vedle svatého Bonifáce jméno nosilo i mnoho církevních hodnostářů a papežů, například Bonifác I. Bonifác II., Bonifác III., Bonifác IV., Bonifác V. nebo Bonifác VI. Významným reprezentantem jména je i Bonifác Wolmut (také Wohlmut), německý renesanční architekt a stavitel.

Původ a význam jména

Bonifác je mužským křestním jménem, typické latinským původem. Vyvinulo se z latinské fráze „homo boni fati“, která se překládá jako „člověk dobrého osudu“ nebo také „člověk dobrého původu“ („bonus“ znamená v latině „dobrý“, „fatum“ „osud“). Jméno se vykládá také jako překlad latinského „bonum facere“, tedy „dobrodinec“, „dobroděj“, „člověk dobrých mravů a způsobů“. Latinská podoba jména je Bonifatius, významově podobné je i jméno Felix nebo české varianty Dobromír či Dobromil. Lidové pranostiky Bonifáce znají jako ledového muže. Spolu s Pankrácem a Servácem Bonifác ovlivňuje správný chod přírody na jaře, kdy se vše probouzí.

 
Jméno: Bonifác
Nosí v ČR 16 lidí
Jedná s o 1464 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama