reklama
Přesný čas: 20:36 / týden v roce: 25
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
22. 6. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Pavla

Křestní jméno:

Boleslav

Charakteristika

Boleslav je mužem, který je předurčen k velké slávě. Zajímavé české jméno se prolíná celou českou historií a zaručuje mužům úspěch a slávu i dnes, alespoň dle svého významu.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Boleslav se pojí svým původem a významem s ženským jménem Boleslava. Významově je spojené i s latinským jménem Magnus. Domáckou variantou jména je především Bolek, dále pak také Boleček, Bolka, Sláva nebo Slávek. Jméno Boleslav se vyskytuje i ve slovenštině, v ruštině nebo v bulharštině, užívá ho i srbochorvatština, příp. ve variantě Boljeslav. Polština zná jméno jako Bolesław. Boleslav se užívá nejenom jako křestní jméno, ale známe ho (v ženském rodu) i jako jméno dvou českých měst, jde o Mladou Boleslav a Starou Boleslav.

Významní nositelé

Boleslav I. zvaný Ukrutný byl českým knížetem z rodu Přemyslovců, který žil v 10. století. I přesto, že byl dle některých teorií vrahem svého mladšího bratra – sv. Václava, patřil k neúspěšnějším vladařům české historie. Polská historie zná z téže epochy polského knížete, posléze krále Boleslava I. Chrabrého, který byl dočasně také panovníkem v Čechách. Jménem Boleslav Jablonský si nechal říkat Karel Eugen Tupý, český romatický básník 19. století. V současnosti patří k nejvýznamnějším nositelům jména populární herec, komik a moderátor Bolek Polívka.

Původ a význam jména

Boleslav je mužské křestní jméno s pravoslavným původem. Slovanské jméno vzniklo z části „bolje“, která znamená „velko-, vysoko-“, a části „slav“ ve významu „slavný“. V doslovném překladu se tedy jméno dá přeložit jako „velkoslavný“, stejný význam má i jeho ženská varianta Boleslava. Cizojazyčnou alternativou jména je pak latinské Magnus.

 
Jméno: Boleslav
Nosí v ČR 824 lidí
Jedná s o 187 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama