reklama
Přesný čas: 09:28 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
20. 7. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Ilja

Křestní jméno:

Bohuslav

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Bohuslav má i svůj ženský protějšek ve jménu Bohuslava. Staročeská podoba jmen je pak Božislav a Božislava. Jde o slovanská jména, významově příbuzná s řeckým jménem Timotej. Jméno Bohuslav má nespočet domáckých variant, mezi jinými například Bohouš, Bohuš, Bohoušek, Bóža, Božek, Slávek, Sláva nebo Sláveček. Jméno Bohuslav se vyskytuje i ve slovenštině, srbochorvatská varianta jména je Bogoslav nebo Bogislav, polská pak Bohuslav. Španělsky se jméno užívá jako Boguslávo.

Významní nositelé

Z významných českých nositelů jmenujme například hudebního skladatele Bohuslava Martinů, historika a zeměpisce Bohuslava Balbína, básníka a prozaika Bohuslava Hasištejnského, spisovatele a malíře Bohuslava Reyneka, architekta Bohuslava Fuchse nebo chemika Bohuslava Braunera. Bohouš Josef si říká i český rockový zpěvák, člen skupiny Burma Jones nebo Děda Mládek Illegal Band.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Bohuslav má na první pohled patrný význam, je jím „Bohu sláva“ nebo také „budiž Bohu sláva“. Jméno představuje slovanskou variantu řeckého jména Thimotheus, Timotej, stejně jako jeho ženská podoba Bohuslava.

 
Jméno: Bohuslav
Nosí v ČR 15968 lidí
Jedná s o 54 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Božislav
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama