reklama
Přesný čas: 09:59 / týden v roce: 15
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
14. 4. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Vincenc, Vincent

Křestní jméno:

Bohumila

Charakteristika

Není s podivem, že význam jména Bohumila je „milovaná od Boha“, „Bohem milující“ nebo také „Boha milující“. Krásné české jméno tak má náboženský kontext, právě kvůli nadčasovým hodnotám má však své místo i v současné moderní době.

Odvozeniny a varianty

Jméno Bohumila se vyskytuje i v mužské variantě jako Bohumil. Významově je pak shodné nebo obdobné se jmény Theofila, Theofil. Domáckými podobami jména jsou Bohuna, Bohunka, Bohuška, Bobča, Bobina nebo zdrobněle Bohumilka.

Významné nositelky

Jméno Bohumila najdeme mezi českými herečkami, jméno nosila například herečka Bohumila Myslíková, známá jako maminka Šafránková filmového básníka a lékaře Pavla Kříže. Také česká spisovatelka se honosí jménem Bohumila, jde o Bohumilu Gregörovou.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Bohumila má stejně jako jeho mužský protějšek Bohumil řecký původ. Pochází z řeckého jména Theofila s významem „milá Bohu“, „Bohem milovaná“ nebo také „ta, která miluje Boha“ („théos“ se z řečtiny překládá jako „Bůh“ a „filos“ jako „milý“. Bohumila je tak slovanskou podobou jména Theofila.

 
Jméno: Bohumila
Nosí v ČR 11624 lidí
Jedná s o 84 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama