reklama
Přesný čas: 13:15 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
22. 7. 2024 Pondělí
Dnes má svátek:

Magdaléna, Magdalena

Křestní jméno:

Bohumil

Odvozeniny a varianty

Bohumil je slovanským křestním jménem pro muže, s ženskou variantou ve jménu Bohumila. Významově (a původem) je příbuzné z řeckými jmény Theofil a Amadeus. Domáckými podobami jména jsou například Bohouš, Bohuš, Božík, Bóža, Míla, Milek nebo zdrobněle Bohumilek.

Významní nositelé

Jméno Bohumil nosí a nosilo mnoho významných osobností české historie, mj. světově proslulý spisovatel Bohumil Hrabal, autor dětských knížek Bohumil Říha nebo spisovatel Bohumil Bouška, dále architekt Bohumil Hypšman (nebo také Bohumil Hübchmann), malíř Bohumil Kubišta, v oblasti vědy pak například český matematik Bohumil Bydžovský, v oblasti lékařství Bohumil Malý, průkopník v léčbě tuberkulózy. V českém showbusinessu je zástupcem nositelů jména například Bohuš Matuš, zpívající kominík. Slavným Bohumilem byl i Bohouš z knihy Rychlé šípy Jaroslava Foglara nebo Bohumil Stejskal z kultovního filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntag, kde Bohumila bravurně ztvárnil herec Bolek Polívka.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Bohumil má řecký původ. Slovanské jméno Bohumil i jeho ženský protějšek Bohumila pochází z řeckého jména Theofil, Theophilos s překladem „Bohu milý“, „Bohem milovaný“ nebo také „Boha milující“. V řečtině totiž „théos“ znamená „Bůh“ a „filos“ „milý“. Jméno významově odpovídá také jménu Amadeus s významem „ten, kdo miluje Boha“.

 
Jméno: Bohumil
Nosí v ČR 23659 lidí
Jedná s o 42 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama