reklama
Přesný čas: 01:27 / týden v roce: 24
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
16. 6. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Zbyněk

Křestní jméno:

Bernard

Charakteristika

Bernard je jménem pro pravého muže, silného, statného a odvážného. Bernard je tvrdé, doslova medvědí jméno, které se k mužům skvěle hodí.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Bernard nebo Bernardín (starší podoba jména) má i ženské varianty, vedle jména Bernadeta to může být i francouzské Bernadette, Bernardina, Bernardína nebo Bernarda. Domáckými variacemi jména jsou Bern, Berny, Berník, Berťa apod. Jméno Bernard užívá i polština, francouzština nebo slovenština, případně jako Bernát. Bernard se vyskytuje i v angličtině společně s variantou Barnard, v němčině se užívá jako Bernhard. Maďarština zná jméno jako Bernát, italština a španělština pak jako Bernardo. Latinská podoba jména je Bernardus.

Významní nositelé

Zatímco v Česku je jméno Bernard proslulé především díky rodinnému pivovaru, ve světové historii nacházíme jméno i v oblasti matematiky, filosofie nebo literatury. Jméno nosil například Bernard Bolzano, významný matematik a filosof, spisovatel Bernard Cornwell nebo anglický dramatik a prozaik přelomu 19. a 20. století George Bernard Shaw.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Bernard je starogermánského původu. Vzniklo spojením původních německých slov „bär“ (v překladu „medvěd“) a „hart“ (v překladu „tvrdý“). V doslovném překladu se tak jméno dá přeložit jako „tvrdý, drsný medvěd“, potažmo pak jako „statný jako medvěd“, „silný jako medvěd“.

 
Jméno: Bernard
Nosí v ČR 257 lidí
Jedná s o 519 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama