reklama
Přesný čas: 22:33 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
16. 7. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Luboš, Liboslav, Luboslav

Křestní jméno:

Benedikt

Charakteristika

Pro někoho se jméno Benedikt může zdát zastaralé, někdo dokáže ocenit jeho křesťanský původ a význam, někdo jméno vidí jako honosné, vhodné pro úctyhodného muže. Jisté je, že jméno zní jako zvon a má nezaměnitelný charakter.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Benedikt se v češtině vyskytuje i ve variantách Beneš, Benek nebo Benda (často užívaných jako příjmení). Domácky se Benedikt může označovat jako Ben nebo Béna. Jméno Benedikt zná i němčina, srbština nebo ruština (ta užívá i variantu Venedikt), angličtina jméno užívá jako Benedict nebo Bennet, francouzština jako Benoît, španělština jako Benito, italština jako Benedetto. Maďaři jméno znají jako Benedek, Slováci jako Beňadik.

Významní nositelé

Významným křesťanským nositelem jména byl svatý Benedikt z Nursie, který žil na přelomu pátého a šestého století. Má být autorem tzv. Benediktovy řehole a zakladatelem Řádu svatého Benedikta, nejstaršího mnišského řádu v Evropě. Svatý Benedikt je od roku 1964 také patronem Evropy. V historii se proslavil i nizozemský filosof 17. století Baruch Spinosa (lat. Benedikt Spinosis). Jméno nosilo asi 16 papežů, je jménem i současného papeže Benedikta XVI.

Původ a význam jména

Benedikt je prastarým křesťanským jménem. Jde o mužské křestní jméno původem z latiny. Vyvinulo se z latinského slova „benedictus“, které se dá přeložit jako „blahoslavený“ nebo „požehnaný“. Kořeny jména sahají až do hebrejštiny. Již asi v 6. století př. n. l. mělo být v podobě Báruch jménem písaře proroka Jeremiáše. Od té doby se stalo jménem mnoha řeholníků i křesťanských papežů. Česká podoba jména je Blahoslav, řecká pak Makarios nebo Makar.

 
Jméno: Benedikt
Nosí v ČR 353 lidí
Jedná s o 282 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama