reklama
Přesný čas: 22:40 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
19. 7. 2024 Pátek
Dnes má svátek:

Čeněk

Křestní jméno:

Beáta

Charakteristika

Beáta je krásným jménem pro krásnou ženu, která dokáže rozdávat radost a štěstí. Původně latinské jméno i v dnešním moderním jazyce zní pozoruhodně.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Beáta se vyskytuje i ve zkrácené podobě Beata nebo latinské verzi Beatrix, Beatrice. Českou podobou jména je Blažena. Jméno nemá mužský protějšek. Domácky se jméno užívá jako Bea, Beátka, Betka, Beátečka apod. Jméno Beáta se ve stejné formě vyskytuje i ve slovenštině nebo maďarštině. Angličtina užívá tvar Beata, stejně jako italština nebo polština. Německá verze jména je Beate.

Významné nositelky

Nejvýznamnější českou nositelkou jména je proslulá česká módní návrhářka Beata Rajská. Jméno nosí i Beáta Matyášová, autorka knihy Klára nad propastí, také německá spisovatelka Beate Morgenstern. Slovenské nositelky jména reprezentuje popová zpěvačka Beáta Dubasová.

Původ a význam jména

Beáta (nebo zkráceně jen Beata) je ženským křestním jménem s latinským původem. Vychází z latinského slova „beatus“ s významem „šťastný, blažený“ nebo „beatrix“ s významem „oblažující“, „člověk, který přináší radost“. Další teorie spojují původ jména s italským slovem „beata“, které se překládá jako „požehnaná“.

 
Jméno: Beáta
Nosí v ČR 1187 lidí
Jedná s o 225 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Beata
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama