reklama
Přesný čas: 15:17 / týden v roce: 24
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
15. 6. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Vít, Vítek

Křestní jméno:

Bartoloměj

Charakteristika

Bartoloměj je prastarým biblickým jménem s pozoruhodným významem. Je jménem jednoho ze svatých apoštolů. V současnosti je i jménem pro nepřehlédnutelného muže, který je za všech okolností svůj.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Bartoloměj má i zkrácenou verzi v podobě Bartolomej, nemá svůj ženský protějšek. Nejznámější domáckou podobou jména je Bart, také Barta nebo Barty. Jméno Bartoloměj se vyskytuje i v jiných jazycích. Slováci ho užívají jako Bartolomej. Anglická varianta jména je Bartholomew, francouzská Bartholomé nebo Barthélemy, německá Bartholomäus. Holansky se jméno užívá jako Bartholomeus, španělsky Bartolomé, italsky Bartolo nebo Bartolomeo. Rusové jméno znají jako Varfolomej.

Významní nositelé

Nejstarším nositelem jména byl jistě svatý Bartoloměj, s jeho osobou se také pojí výklad jména. V české historii jméno nosil například český hudební skladatel Václav Josef Bartoloměj Praupner. V současnosti je nejpopulárnějším Bartolomějem jistě kreslená seriálová postavička Bart Simpson, kterému u nás svůj hlas propůjčil herec a moderátor Martin Dejdar.

Původ a význam jména

Bartoloměj, nebo také Bartolomej, je původem aramejské jméno. Vzniklo ze slovního spojení „bar Talmai“ překládaného jako „syn Talmajův“. „Talmai“ přitom pochází se slova „telem“, které se překládá jako „brázda“, potažmo „oráč“. Jméno Bartoloměj pochází z Bible. V Bibli byl Bartoloměj, resp. Nathanael Bartoloměj jedním z apoštolů. Vlastním jménem byl Nathanael (v překladu „Bůh dal“), jméno Bartoloměj bylo užíváno ve smyslu „syn Talmajův, syn oráče“. Některé teorie jméno Bartoloměj významově vysvětlují i jako „bojovný syn“.

 
Jméno: Bartoloměj
Nosí v ČR 280 lidí
Jedná s o 315 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Bartolomej
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama