reklama
Přesný čas: 22:43 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
16. 7. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Luboš, Liboslav, Luboslav

Křestní jméno:

Barbora

Odvozeniny a varianty

Variacemi jména Barbora je Bára či Barbara. Zdrobněle se Barboře říká i Barborka, Baruška, Barunka, také Barča, Barka, Bora apod. Anglická varianta jména je zmiňovaná Barbara, ruská mutace pak Varvara, maďarská Borbála.

Významné nositelky

V českém showbusinessu je dnes Barbora nebo Bára jménem velice oblíbeným. Jeho nositelkami jsou mj. zpěvačka Bára Basiková, herečky Barbora Munzarová, Barbora Seidlová,Barbora Hrzánová nebo Barbora Kodetová, moderátorka Barbora Tachecí, v neposlední řadě pak i modelka Bára Kolářová. Na sportovním poli se proslavila česká atletka Barbora Špotáková. Také původní jméno jedné z nejvýznamnějších českých spisovatelek Boženy Němcové je Bára – Bára Panklová. Jméno často nacházíme i v jejím díle, například jako Divou Báru, Barušku nebo Barunku z románu Babička. Svatá Barbora (Barbora z Nikomédie) byla křesťanskou mučednicí. Na její svátek se v období před Vánocemi řežou větvičky, tzv. barborky, aby v teple do Vánoc krásně rozkvetly.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Barbora, stejně jako Barbara nebo Bára je řeckého původu. Vzniklo z řeckého slova „barbados“, které se dá přeložit jako „cizinec“ či „cizinka“. Užívá se také ve významu „člověk, kterému nejde rozumět“, vykládá se i jako „brepta“. Stejný význam má i slovo barbar.

 
Jméno: Barbora
Nosí v ČR 48588 lidí
Jedná s o 32 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Barbara
Bára
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama