reklama
Přesný čas: 19:46 / týden v roce: 26
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
24. 6. 2024 Pondělí
Dnes má svátek:

Jan

Křestní jméno:

Alois

Charakteristika

Ušlechtilé jméno Alois nám v češtině skutečně může připomínat svůj francouzský původ. Koho by napadlo, že domácky nazývaný Lojza bude mít spojitost s francouzským králem Ludvíkem?

Odvozeniny a varianty

Alois je mužské křestní jméno, které nemá svůj ženský protějšek. Za to však má příbuzné varianty ve jménech Aloys nebo Alojz. Snad nejoblíbenější českou domáckou podobou jména je Lojza, Lojzík, Lojzíček, Lojzínek nebo Lojzek, jméno se užívá také jako Alek či Lolek. Jméno Alois znají i jiné národy. Přímo jako Alois, Aloys, příp. Aloisius či Aloysius ho najdeme v němčině a angličtině. Slovenština používá podobu Alojz, francouzština Aloyse, polština Alojzy, maďarština Alajos. Španělskou mutací jména je Eligio.

Významní nositelé

Jméno Alois nosí oblíbení čeští herci, například Alois Švehlík nebo komik Josef Alois Náhlovský. Jméno náleží i ke slavnému historickému spisovateli, kterým byl Alois Jirásek. Také český básník Alois Hlavatý reprezentuje významného nositele jména. Do světových dějin lékařství se také nesmazatelně zapsal německý psychiatr a neuropatolog Alois Alzheimer.

Původ a význam jména

Jméno Alois má stejný původ jako jméno Ludvík. Vyvinulo se ze staroněmeckého jména Hlúdwig, které se dá významově přeložit jako „slavný bojovník“ nebo „bojem proslavený“ („hlút“ se překládá jako „slavný“, „wíg“ jako boj). Jméno Alois se mohlo vyvinout pouze v češtině, odvozením ze jména Ludvík. Častěji je však spojováno s historickým původem. Údajně vzniklo ve starofrancouzštině, ze spojení „á Lois“, které se překládá jako Ludvíkův přívrženec nebo Ludvíkův syn. Jméno souvisí s francouzským králem Ludvíkem VI. nebo Ludvíkem XVI. Existují i výklady jména nezávislé na jménu Ludvík. Spojují jméno se staroněmeckým slovem „Alwisi“ s významem „celý bílý“.

 
Jméno: Alois
Nosí v ČR 15881 lidí
Jedná s o 55 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Aloys
Alojz
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Evropský den hudby
Mezinárodní den trpaslíků
Den hrdosti
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama