reklama
Přesný čas: 11:20 / týden v roce: 17
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
24. 4. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Jiří, Juraj, George

Křestní jméno:

Alexandra

Charakteristika

Alexandra je prastarým jménem spojeným s řečtinou. Má svůj jednoznačný výklad, významově se překládá jako „obránce mužů“, přesto jde o krásné ženské jméno s nádechem ženskosti a stylu.

Odvozeniny a varianty

Jméno Alexandra se nedílně pojí i se svými mužskými formami Alexandr či Alexander. Dalšími variantami jména je Alexa, Alexis, Alexia či Sandra. Hojně užívaná je i domácí podoba Saša. Jméno se užívá nejenom jako Saša, Alexa či Alex, ale také Sáša, Sašenka, Lex apod.

Významné nositelky

Za všechny nositelky jména Alexandra jmenujme alespoň Alexandru Dánskou, princeznu Waleskou (1844 - 1925), která se stala manželkou britského krále Eduarda VII. a posléze i britskou královnou. V roce 1912 se stala zakladatelkou charitativní akce Alexandra Rose Day, která se koná dodnes. Vznikla u příležitosti padesátého výročí zasnoubení Alexandry a Eduarda.

Původ a význam jména

Ženské jméno Alexandra stejně jako jeho mužský protějšek má svůj původ v řečtině. Jméno pochází z řeckého Alexandros, které se dá významově přeložit jako „ochránce mužů“. I takový význam může mít ženské jméno. Alexandra je u nás známá také jako Saša, tato domácká varianta jména se užívá jak pro ženy, tak pro muže – Alexandry.

 
Jméno: Alexandra
Nosí v ČR 6828 lidí
Jedná s o 100 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama