reklama
Přesný čas: 05:20 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
19. 7. 2024 Pátek
Dnes má svátek:

Čeněk

Křestní jméno:

Aleš

Charakteristika

Každý muž má být oporou pro svoji ženu, nebo štítem, obráncem a pomocníkem. Aleš takovým mužem je, alespoň dle významu svého jména.

Odvozeniny a varianty

Aleš je mužským křestním jménem, které ve své čisté podobě úplně nemá ženskou variantu. Významově a původem se však pojí s dalšími mužskými jmény jako Alex, Alexej nebo Alexandr. Variantami jména užívanými po domácku jsou například Ála, Ája, Ali či Alík, zdrobněle pak i Alešek. Jméno Aleš užívá nejenom čeština, ale i slovenština. Běloruská podoba jména je Ales, zatímco Italové užívají jméno „Alessio“. Němčina, maďarština nebo holandština jméno užívá jako „Alex“.

Významní nositelé

O tom, že Aleš je v Česku oblíbené jméno svědčí i řada jeho slavných nositelů. Je jím například rockový zpěvák Aleš Brichta, moderátor, bavič, herec a zpěvák Aleš Háma, akrobatický lyžař Aleš Valenta nebo hokejisté Aleš Kotalík a Aleš Hemský.

Původ a význam jména

Aleš jako mužské křestní jméno představuje staročeskou domácí podobu ruského jména Alexej. S jeho významem se také pojí. Obě jména čerpají z řeckého slova „alexein“ s významem „bránit“, přeneseně pak i „štít“, „záštita“ nebo „pomoc“. Obdobou jména je i Alexandr s významem „obránce mužů“.

 
Jméno: Aleš
Nosí v ČR 32134 lidí
Jedná s o 33 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama