reklama
Přesný čas: 09:54 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
25. 7. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Jakub

Křestní jméno:

Albert

Charakteristika

Ačkoli si jméno Albert můžeme spojovat s humorným podtextem (Albert byla jedna z hlavních postav kultovní komedie S tebou mě baví svět), varianta jména Albrecht je již spojena s ušlechtilostí jménu vlastní. Nedejte se mýlit, Albert je jménem pro šlechtice, s okázalými mravy a vznešeným charakterem.

Odvozeniny a varianty

Albert nebo Albrecht je mužským křestním jménem. Počeštěnou verzí německého jména Adalbert je pak Vojtěch. Ženská varianta se hledá těžko, ale dá se najít například ve jménu Berta. I mužské jméno se pak jako Berta, Bertík nebo Bertíček také často užívá. Variacemi jména jsou i Al nebo zdrobněle Albertek či Albík. Jméno Albert zdaleka neužívá jenom čeština, užívá ho také slovenština, francouzština, angličtina nebo němčina (také ve variantě Adalbert). Jméno Albert lze najít i v holandštině, dánštině, norštině, maďarštině, polštině nebo ruštině. Italové a Španělé pak jméno znají jako Adalberto.

Významní nositelé

Zatímco dnes se se jménem Albert setkáváme zřídka (výjimkou je snad jen monacký kníže Albert), v historii je jméno nepřehlédnutelné. Jeden z největších fyziků a myslitelů všech dob nosil právě jméno Albert. Samozřejmě jde o Alberta Einsteina, německého fyzika a matematika. Také mezi spisovateli se najdou proslulí nositelé jména, například francouzský Albert Camus nebo italský Alberto Moravia. Do dějin umění se nesmazatelně zapsal malíř Albrecht Dürer. V české historii jsou nejvýznamnějšími nositeli jména Albrecht II. Habsburský nebo Albrecht z Valdštejna.

Původ a význam jména

Albert je mužským křestním jménem německého původu. Stejně jako alternativa jména Albrecht pochází z německého „Adalberaht“. „Adal“ se dá přeložit jako „vznešený, honosný, ušlechtilý“, „beraht“ pak jako „zářící, skvějící se“. Albert tak významově představuje někoho vznešeného, urozeného, někoho se skvělým charakterem a mnoha přednostmi.

 
Jméno: Albert
Nosí v ČR 1330 lidí
Jedná s o 152 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Světový den televize
Světový den pozdravů
Mezinárodní den filozofie
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama