reklama
Přesný čas: 17:17 / týden v roce: 24
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
15. 6. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Vít, Vítek

Křestní jméno:

Alan

Charakteristika

Přestože Keltové svorností či schopností souladu právě neoplývali, jméno Alan významově překládané jako „svorný“ se pojí právě s keltštinou. Původ a význam jména není zcela jednoznačný a slovem „soulad“ se charakterizovat nedá, ač se jméno Alan jako „soulad“ může překládat.

Odvozeniny a varianty

Alan je mužským křestním jménem, který má i ženskou variantu v podobě jména Alena. Jméno může nabývat podob jako Alda, Ála, Alík nebo zdrobněle Alánek. Může se zaměňovat se jménem Aleš, které je mu podobné. Alan nebo Allan jsou jména častěji než u nás užívaná v angličtině, Alana znají také Slováci, Poláci, Holanďané nebo Srbochorvati. Francouzská podoba jména je Alain, italská nebo španělská pak Alano, maďarská podoba jména je Alán. Latina pak jméno užívá jako Alanus.

Významní nositelé

Jméno Alan se u nás vrylo do známosti především díky americkému herci seriálu M.A.S.H Alanu Aldovi. Francie se pak chlubí jiným charismatickým hercem tohoto jména – není jím nikdo jiný než Alain Delon.

Původ a význam jména

Mužské jméno Alan má zřejmě keltský původ. Výklad jména je nejasný. Nejčastěji je spojován s významem „svornost“ či „soulad“.

 
Jméno: Alan
Nosí v ČR 1001 lidí
Jedná s o 173 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama