reklama
Přesný čas: 22:27 / týden v roce: 21
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
22. 5. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Emil

Křestní jméno:

Adolf

Charakteristika

Německé jméno Adolf má svůj doslova ušlechtilý původ, souvisí i s ušlechtilým životem křesťanských biskupů, kteří byli nositeli jména. Bohužel, může být spojováno i se jménem nacistického vůdce.

Odvozeniny a varianty

Mužské jméno Adolf má i své ženské jmenné protějšky, jde o jména Adolfa, Adolfína, také Adina, které má se jménem společný kořen. Vlasteneckou formou jména je Šlechtislav. Domácké podoby jména jsou Áda, Adin, Dolfi nebo zdrobněle Adolfek. Jméno Adolf se vyskytuje i v němčině nebo angličtině (užívá se i forma Adolph), jméno Adolf zná i slovenština, polština, maďarština, holandština, dánština, švédština nebo srbochorvatština. Italové a Španělé jméno užívají jako Adolfo, Francouzi pak jako Adolphe.

Významní nositelé

Snad nejslavnějším českým nositelem jména Adolf je malíř a ilustrátor Adolf Born. Ještě známější než on sám je dvojice Mach a Šebestová ze stejnojmenného kresleného seriálu, na kterém se Born výtvarně podílel. Dalšími významnými nositeli jsou básník Adolf Heyduk nebo český herec Adolf Filip.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Adolf má svůj původ ve starogermánštině. Kořeny jména souvisejí se jmény Athalwolf a Athaulf, vzniklo ze starogermánského „Adalwolf“. Výkladově se překládá jako „ušlechtilý vlk“ („adal“ v němčině znamená „ušlechtilý“, „wolf“ – „vlk“). Význam jména je spojen s ušlechtilostí a vznešeností. Jméno zaznamenalo velké obliby v křesťanství. Nejstarší známý Adolf – křesťanský mučedník zahynul v roce 755. Během středověku bylo Adolf jménem mnoha biskupů. S druhou světovou válkou však popularita jména významně klesla, kvůli jeho představitelům spojeným s krutým nacistickým režimem – Adolfu Hilterovi nebo Adolfu Eichmannovi.

 
Jméno: Adolf
Nosí v ČR 4371 lidí
Jedná s o 94 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha
Světový den sdělovacích prostředků
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama