reklama
Přesný čas: 12:20 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
17. 4. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Rudolf, Rolf

Křestní jméno:

Zdislava

Charakteristika

Dnes již archaické jméno Zdislava je spojeno s prací, skvělým dílem a slávou. Nositelka jména Zdislava tak dostala do vínku mimořádné vlastnosti. Jméno Zdislava nabízí své nositelce také zajímavé domácké variace, které znějí velmi neotřele.

Odvozeniny a varianty

Mužským protějškem jména Zdislava je Zdislav. Archaickou podobou jména je Zdeslava, příp. Sděslava. Ze jména Zdislava se vyvinulo i jméno Zdeňka a jeho další variace. Domácky se jméno užívá jako Zdiška, Zdiša, také Sláva, Slávka, Iška, Išinka aj. Jméno najdeme také v polštině − jako Zdzisława.

Významné nositelky

Jméno nosila Zdislava z Lemberka, česká šlechtična 13. století, která byla prohlášena v roce 1995 za svatou. Byla zakladatelkou špitálů. Dnes je patronkou Libereckého kraje. V Libereckém kraji najdeme také obec, která nese jméno Zdislava.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Zdislava (archaicky Zdeslava) je starým slovanským jménem. V novodobém výkladu se vysvětluje jako „zde slavná”. Původní výklad první část jména „dě” spojuje se slovesem „dělat”, „udělat”. Jméno by pak znamenalo „dělat se slavnou” nebo „oslavující své dílo”.

 
Jméno: Zdislava
Nosí v ČR 889 lidí
Jedná s o 268 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Zdeslava
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama