reklama
Přesný čas: 16:45 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
15. 4. 2024 Pondělí
Dnes má svátek:

Anastázie, Anastazia

Křestní jméno:

Vojtěch

Charakteristika

Vojtěch je příjemným českým jménem, které příjemného, dokonce radostného dělá i svého nositele. Muž jménem Vojtěch je rozeným bojovníkem, bojovníkem za své štěstí.

Odvozeniny a varianty

Ženským protějškem jména Vojtěch je Vojtěška. Jméno se domácky nejčastěji užívá jako Vojta, také jako Vojtek, Vojtík, Vojtíšek, Vojtínek, Vojan, Těša, Těšík apod. Jméno se v podobě Vojtech vyskytuje i na Slovensku, v Rusku nebo v Bulharsku. V Polsku je známé jako Wojciech, v Maďarsku jako Béla. Německou a anglickou podobou jména je Adalbert, ačkoli významově nemá se jménem nic společného (tato verze je odvozena od zahraniční podoby jména Svatého Vojtěcha).

Významní nositelé

Jméno nosil Svatý Vojtěch z rodu Slavníkovců (v zahraničí známý pod svým biřmovacím jménem Adalbert/Adalbertus). Významným nositelem jména byl také český malíř Vojtěch Hynais, autor opony Národního divadla. Jméno nosil také český právník, jeden z tvůrců Ústavy ČR Vojtěch Cepl. Mezi současnými nositeli jména najdeme herce Vojtěcha Kotka, také hudebníka Vojtěcha Dyka, moderátora Vojtěch Bernatského nebo spisovatele Vojtěcha Steklače.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Vojtěch má slovanský původ. Jméno je složeno ze dvou slov. Prvním je polský výraz „woj” s významem „vojna”, „válka”, druhým je „ciech” s významem „radost”. Jméno se tak překládá jako „radost z války”, „radost z boje”, také „radostný válečník”, „posila” nebo „útěcha vojska”.

 
Jméno: Vojtěch
Nosí v ČR 41751 lidí
Jedná s o 28 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Světový den knihy a autorského práva
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama