reklama
Přesný čas: 10:01 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
22. 7. 2024 Pondělí
Dnes má svátek:

Magdaléna, Magdalena

Křestní jméno:

Vladimír

Charakteristika

Vladimír je populárním slovanským jménem. Nositel jména Vladimír se může chlubit nejenom atraktivním jménem, ale také schopnostmi a charakterem vládce, které mu byly dány do vínku.

Odvozeniny a varianty

Ženskou alternativou jména Vladimír je Vladimíra. Jméno se vyskytuje také ve zkrácené verzi Vladimir, archaickou podobou jména je staroruské Vladiměr. Domácky se jméno užívá jako Vladimírek, Vladínek, Vladík, Vláďa, Láďa, Ladín, Ládínek, Vlado, Vladko, Míra, Mirek aj. Jméno Vladimír se dá najít také ve slovenštině či maďarštině. Jako Vladimir jméno užívá angličtina, také dánština, norština, bulharština, srbochorvatština nebo ruština. V ruštině se jméno vyskytuje i jako Volodimir či Volodimer. Němčina jméno zná jako Wladimir, italština či španělština jako Vladimiro. Polskou mutací jména je Włodzimierz, maďarskou Ladomér.

Významní nositelé

Jméno Vladimír nosil český spisovatel Vladimír Neff, otec novináře Ondřeje Neffa, také básník Vladimír Holan. Patřilo i ke slavnému českému herci Vladimíru Menšíkovi nebo k jeho mladšímu kolegovi Vladimíru Dlouhému. Mezi současnými nositeli jména najdeme spisovatele Vladimíra Párala, také bývalého kosmonauta, prvního Evropana ve vesmíru Vladimíra Remka. Jméno nosí i hudebník Vladimír Mišík, písničkář, spisovatel a režisér Vladimír Merta, bavič Vladimír Hron nebo umělec Vladimír Franz.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Vladimír má slovanský původ. Vykládá se jako „vládce míru”, také „mocný” nebo „vládce světa” („mír” se ze staroslovanštiny překládá jako „svět”, potažmo „svět v míru”). Některé prameny uvádějí, že jméno se mezi Slovany začalo užívat zvláště poté, co Vikingové ovládli ruské kmeny. Má tedy jít o obdobu jména Valdemar s významem „velký vládce” (druhá část jména by pocházela ze starogermánského „mér” − „silný”).

 
Jméno: Vladimír
Nosí v ČR 100178 lidí
Jedná s o 16 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama