reklama
Přesný čas: 12:38 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
22. 7. 2024 Pondělí
Dnes má svátek:

Magdaléna, Magdalena

Křestní jméno:

Vilma

Charakteristika

Jménu Vilma rozhodně nelze odepřít nevšední znění a honosný význam. Dle významu svého jména má nositelka jména Vilma silnou vůli, nezlomný charakter a odhodlání dosáhnout všech vytyčených cílů.

Odvozeniny a varianty

Mužským protějškem jména Vilma je Vilém. Jméno existuje také ve variantě Viléma, Vilhelma, Wilhelmina a Vilemína. Variací jména je také Mína. Domácky se jméno užívá v podobách Víla, Vila, Vílinka, Vílina, Vilemína, Vilemínka, Vilmička, Vilmuška, také Mína aj. Jméno jako Vilma nebo Vilemína najdeme i ve slovenštině. Anglickou podobou jména je Wilhelmina, italskou Guiglielm či Guiglielmin, francouzskou Guillelmine nebo Willemotte. Jméno se vyskytuje také v němčině − jako Wilhelma či Wilhelmine, v polštině − jako Wilma a Wilhelmina nebo v maďarštině − jako Vilma.

Významné nositelky

Jméno Vilma nosí mj. populární česká herečka Vilma Cibulková. Nositelkou jména je také Vilma Kadlečková (vlastním jménem Vilma Klímová), česká sci-fi a fantasy spisovatelka.

Původ a význam jména

Křestní jméno Vilma představuje ženskou alternativu jména Vilém. Jména vznikla ze starogermánského jména Willahelm, resp. slov „willo” („vůle”) a „helm” („přilba”). Vilma se tak vykládá jako „mou záštitou je má vůle”, „má vůle mne chrání”, také „žena pevné vůle”.

 
Jméno: Vilma
Nosí v ČR 2120 lidí
Jedná s o 161 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Wilhelmina
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama