reklama
Přesný čas: 08:51 / týden v roce: 17
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
24. 4. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Jiří, Juraj, George

Křestní jméno:

Vavřinec

Odvozeniny a varianty

Jméno Vavřinec nemá ženský protějšek. Domáckými variacemi jsou Vavřineček, Vavřík, Vávra nebo Vavřa. Jméno jako Vavrinec najdeme i ve slovenštině. Anglickou podobou jména je Lawrence či Laurence, německou pak Laurentius. Jméno se vyskytuje také ve francouzštině jako Laurent, ve španělštině a italštině jako Lorenzo. Jméno zná i švédština − jako Laurens nebo norština jako Laurentius či Laurits. Holandskou podobou jména je Laurent. Ruština jméno užívá jako Lavrentij, polština pak jako Wawrzyniec.

Významní nositelé

Nositelem jména byl mj. Svatý Vavřinec, který je označován za patrona kuchařů nebo knihovníků. Je uctívaný zejména v Římě, ale je mu zasvěcen také nejvýznamnější kostel australského Sydney. Slavným českým nositelem jména je v současnosti Vavřinec Hradilek, vodní slalomář a kajakář, který získal stříbrnou medaili na LOH 2012 v Londýně. Jméno Vavřinec náleží i k českým obcím, jedna leží v okrese Blansko, druhá v okrese Kutná hora. Cizojazyčné varianty jména najdeme například v USA. Zde jméno nosí básník Lawrence Ferlinghetti, také akční herec Lorenzo Lamas. Nositelem jména je i britský herec, režisér a producent Laurence Kerr Oliver.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Vavřinec má latinský původ. Bylo odvozeno od latinského jména Laurentius. Jeho význam bývá spojován s názvem starověkého města jménem Laurentum/Lorento. Překládá se pak jako „pocházející z Laurenta/Lorenta”. Jméno se vyvinulo z latinského slova „laurus” s významem „vavřín”, také přeneseně „vavřínem ověnčený” nebo „vítězný”. Stejně se vykládá i jméno Vavřinec.

 
Jméno: Vavřinec
Nosí v ČR 154 lidí
Jedná s o 414 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den baru Jekyll&Hyde
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama