reklama
Přesný čas: 06:07 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
24. 7. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Kristýna, Kristina, Kristen

Křestní jméno:

Vanda

Charakteristika

Vanda je zajímavým jménem pro zajímavou ženu. Přestože je jeho prapůvod spojený s kmenem Vandalů, kteří v 5. století vyplenili Řím, nositelka jména Vanda může být sympatickou, příjemnou a láskyplnou osobou.

Odvozeniny a varianty

Jméno Vanda se vyskytuje i v podobě Wanda. Domácky se užívá jako Vandička, Vandina, Vandinka, Vanduš, Vanduše, Vanduška aj. Jméno Vanda zná i slovenština, také ruština, maďarština, srbština nebo španělština. Angličtina, němčina, italština nebo polština jméno používá jako Wanda.

Významné nositelky

Jméno Wanda náleží k dceři Kraka, zakladateli Krakova. Českými nositelkami jména jsou dnes herečky Vanda Chaloupková (známá ze seriálu Ulice) nebo Vanda Hybnerová, manželka herce Saši Rašilova. Jméno nosí i básníčka Wanda Heinrichová. Jméno patří i k americké country zpěvačce, jde o Wandu Lavonne Jackson. Vanda je také názvem jezera v Antarktidě, finského města nebo řeky (Vantaa).

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Vanda (také Wanda) pravděpodobně pochází z polštiny. Jeho význam není zcela jasný. Jméno se k nám dostalo z polského jména Wanda, které je zřejmě odvozeno od názvu řeky Vandalus. Řeka přitom svůj název dostala od germánského kmene Vandalů. Další výkladová teorie jméno Vanda vysvětluje jako zkráceninu německých jmen začínajících na Wendel- (například Wendelína). Jméno by se pak překládálo jako „Polabská Slovanka”.

 
Jméno: Vanda
Nosí v ČR 3030 lidí
Jedná s o 144 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Wanda
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama