reklama
Přesný čas: 12:45 / týden v roce: 21
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
24. 5. 2024 Pátek
Dnes má svátek:

Jana

Významné dny:

Evropský den parků

Křestní jméno:

Tibor

Odvozeniny a varianty

Jméno Tibor se archaicky užívá i jako Tiburcius. Českou obdobou jména je Ctirad, také Chval. Domáckými variacemi jména jsou Tiborek, Tibík, Tibek, Tibka nebo Borek. Jméno se s oblibou užívá především na Slovensku, nejenom jako Tibor, ale také jako Tiburc a Tiburcius. Existuje však také v němčině (jako Tibor či Tiburtius), italštině (jako Tiburzio), francouzštině (jako Tiburce) nebo španělštině (jako Tiburcio). Jméno jako Tivurtij zná i ruština, jako Tiborc (i Tibor) také maďarština. Polskými verzemi jména jsou Tyburcy, Tybury a Tyburcjusz.

Významní nositelé

Nositelem jména byl americký grafik maďarského původu Tibor Kalman, také maďarský malíř Tibor Csernus nebo maďarský básník Tibor Bábi. K současným nositelům jména patří slovenský architekt Tibor Alexy, slovenský herec Tibor Bogdan nebo český swingový zpěvák a manager Orchestru Gustava Broma Tibor Lenský.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Tibor pochází z latiny. Vyvinulo se z latinského Tibertius − jde o označení obyvatele města Tibur (dnešní italské Tivoli). Jméno Tibor se tedy překládá jako „pocházející z Tiburu”. Základem jména je slovo „čestný”.

 
Jméno: Tibor
Nosí v ČR 2885 lidí
Jedná s o 116 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den nevidomých
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama