reklama
Přesný čas: 01:41 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
20. 7. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Ilja

Křestní jméno:

Soňa

Charakteristika

Měkké a jemné Soňa je jménem pro křehkou ženu, která je však také velmi moudrá a sečtělá. Majitelka jména Soňa je dle významu svého jména také zlatem, tedy pokladem pro své okolí.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Soňa nemá mužský protějšek. Významově je příbuzné s řeckým jménem Sophia, Sofie a tedy i jeho českou verzí Žofie. Domácky se jméno užívá jako Sonička, Sonečka, Sonina, Soninka, Soňka, Sonja aj. Jméno Soňa se vyskytuje i ve slovenštině. Anglickými verzemi jména jsou Sonya, Sonia nebo Sonny, německou verzí je Sonja. Ve francouzštině jméno zní jako Sonia, stejně tak i v italštině nebo polštině. Ruská varianta je Sonja, maďarská pak Szonja.

Významné nositelky

Mezi významné české nositelky jména patří například herečka a operní pěvkyně Soňa Červená, také slavná horolezkyně Soňa Boštíková. Jméno nosí i slovenská herečka Soňa Norisová, starší sestra herečky Zuzany Norisové. Mj. si po boku své sestry zahrála ve filmovém muzikálu Filipa Renče Rebelové z roku 2001. Jméno náleží i k jedné z nejslavnějších krasobruslařek všech dob. Byla jí norská krasobruslařka Sonja Henie, která třikrát vyhrála olympijské hry. Působila také jako herečka.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Soňa má původ v řečtině. Pochází z Ruska, kde vzniklo jako odvozenina řeckého jména Sophia, resp. jeho domácké verze. Z původního řeckého jména se Soňa překládá jako „moudrá”. Soňa a řecké jméno Sophia se překládá také z hindského jazyka jako „zlatá”.

 
Jméno: Soňa
Nosí v ČR 19431 lidí
Jedná s o 68 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Sonja
Sonia
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Den učitelů v ČR
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama