reklama
Přesný čas: 00:24 / týden v roce: 21
Fáze měsíce:
First Quarter
Křestní jméno:

Roman

Charakteristika

Jméno Roman patřilo zejména koncem minulého století k nejoblíbenějším českým jménům. Jméno tak nosí řada českých mužů, i přesto, že by dle významu svého jména měli mít původ v Římě, nikoli v Čechách. Jakkoli, jméno Roman je v češtině příjemně znělé, praktické i tvárné.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Roman má i ženský protějšek ve jménu Romana. Domáckými podobami jména jsou Romi, Romča, Romík, Románek, Romaneček, Romouš, Romoušek, Rom aj. Jméno Roman najdeme i ve slovenštině, také v angličtině, němčině, ruštině, švédštině nebo polštině. Němčina navíc užívá i latinskou podobu jména Romanus. Italové jméno znají jako Romano, stejně tak i Španělé, ve Španělsku navíc najdeme také verzi Román. Román je přitom i maďarskou mutací jména. Francouzština jméno zná jako Romain (čteno Romen).

Významní nositelé

Nositelem jména je známý režisér polsko-francouzského původu Roman Polanski. Mezi českými nositeli jména najdeme například spisovatele Romana Cílka, autora literatury faktu a kriminálních příběhů. Jméno nosí také herci Roman Skamene, Roman Štolpa, Roman Vojtek nebo slovenský herec Roman Luknár. Jméno náleží i ke slavným českým sportovcům, nosí ho hokejový brankář Roman Čechmánek nebo Roman Turek, hokejista Roman Červenka, cyklista Roman Kreuziger nebo atlet Roman Šebrle, mistr světa a olympijský vítěz v desetiboji z roku 2004.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Roman má svůj původ v latině. Jméno se překládá z obecného latinského označení „romanus” s významem „římský” nebo přímo „Říman”. Stejný je i význam jména Roman.

 
Jméno: Roman
Nosí v ČR 69217 lidí
Jedná s o 22 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den původního obyvatelstva
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama