reklama
Přesný čas: 00:43 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
25. 7. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Jakub

Křestní jméno:

Řehoř

Odvozeniny a varianty Jméno Řehoř má i variantu ve jménu Gregor, ta se však užívá především v jiných jazycích. Domáckými mutacemi jména jsou Řehořek, Řehůřek, Říha, Hořek, Hůřek aj. Jméno se vyskytuje i ve slovenštině − jako Gregor, domácky se zde pak vyslovuje i jako Grešo, Greško nebo Jerguš. Gregor je také německou, dánskou, švédskou nebo norskou podobou jména, anglickou mutací je jméno Gregory. Francouzština jméno zná jako Grégoire, italština nebo španělština jako Gregorio. Ruskou podobou jména je Grigorij, polskou Grzegorz, maďarskou Gergely.

Významní nositelé

Jméno Řehoř náleží ke světcům a papežům, mj. ho nosili papežové Řehoř I. Veliký, Řehoř II., Řehoř III. aj. Jméno patří i k zakladateli Jednoty bratské Bratru Řehořovi (Řehoř Krajčí) nebo spisovateli přelomu 15. a 16. století jménem Řehoř Hrubý z Jelení. Jako příjmení jméno užíval český dramatik Antonín Řehoř-Hýskovský nebo herec Zdeněk Řehoř. Jméno Řehoř Samsa nosil i fiktivní hrdina Franze Kafky v novele Proměny.

Původ a význam jména

Řehoř je mužským křestním jménem původem z řečtiny. Má základ v řeckém jménu Grégorius. Jméno je odvozeno od řeckého slova „grégoros” s významem „bdělý” nebo „ostražitý”. Jako „bdělý” se pak překládá i jméno Řehoř.

 
Jméno: Řehoř
Nosí v ČR 48 lidí
Jedná s o 791 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Gregor
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama