reklama
Přesný čas: 19:02 / týden v roce: 09
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
29. 2. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Horymír, Rufin

Křestní jméno:

Radovan

Charakteristika

Radovan je milým českým jménem s významem budícím úsměv na tváři. Veselý Radovan má schopnost přinášet do života radost, dokáže životní události brát s nadhledem a úsměv má vždy pro každého.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Radovan má i ženskou podobu Radovana. Významově je příbuzné se jmény Radan a Radana (vznikla zkrácením jmen Radovan a Radovana). Archaickou podobou jména je Radvan. Domácky se jméno užívá jako Radovánek, Radánek, Radek, Ráďa, Rada, Radouš, Radoušek aj. Jméno Radovan užívá i slovenština, bulharština nebo srbština. Polskou verzí jména je Radowan, resp. Radwan.

Významní nositelé

Jméno nosil například český herec Radovan Lukavský. K současným nositelům jména patří dabér Radovan Vaculík nebo režisér Radovan Lipus. Jméno náleží i kontroverznímu českému podnikateli Radovanu Krejčířovi. Nosí ho i bosenskosrbský politik Radovan Karadžić, který čelí obvinění z genocidy v bývalé Jugoslávii. Radovan bylo také jméno filmového prince z české pohádky Martina Friče Princezna se zlatou hvězdou.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Radovan má slovanský původ. Novější jméno vzniklo jako překlad latinského jména Hilarius. Jméno se z latinského slova „hilaris” („veselý”) překládá jako „veselý muž”, „radující se”, „radostný” nebo „radost přinášející”.

 
Jméno: Radovan
Nosí v ČR 5786 lidí
Jedná s o 82 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama