reklama
Přesný čas: 06:11 / týden v roce: 28
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
14. 7. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Karolína, Karolina, Karla

Křestní jméno:

Radek

Charakteristika

Jednoduché znění, krásný, doslova radostný význam a množství variací dělá z běžného jména Radek jméno vysoce přitažlivé. Přitažlivým by měl být i nositel jména Radek, vždy pozitivně naladěný, s radostným úsměvem a hřejivým pohledem.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Radek má ženský protějšek ve jménu Radka. Významově je příbuzné se jmény Radovan, Radomír, Radoslav apod. Mutacemi jména jsou i Radko a Radoš. Latinskou podobou jména je Hilarius. Domáckými variantami jména jsou Ráďa, Rada, Radík, Radko, Radoš, Radouš, Radeček, Radánek, Radíček aj. Jméno se vyskytuje i v jiných jazycích. Zná ho například němčina. Ruština jméno užívá jako Radij, bulharština jako Radko, Rajko nebo Raden, srbochorvatské verze jména jsou Radak, Radeka nebo Rajko.

Významní nositelé

Jméno Radek nosí úspěšný český tenista Radek Štěpánek, také publicista, scénárista a politik Radek John, básník Radek Malý nebo herec Radek Holub. Jméno nosil i český výtvarník Radek Pilař.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Radek má slovanský původ. Jméno vzniklo osamostatněním domácké varianty jmen začínajících na Rad- (Radovan, Radomír, Radimír, Radoslav aj.), příp. jmen končících na -rad (Ctirad, Zdirad apod.). Jméno se vykládá ze slova „radovat se”, tedy jako „radující se”, „radostný”, „radost dávající”.

 
Jméno: Radek
Nosí v ČR 57300 lidí
Jedná s o 26 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Radomil
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den zdravého spánku
Světový den poezie
Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama