reklama
Přesný čas: 12:35 / týden v roce: 28
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
14. 7. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Karolína, Karolina, Karla

Křestní jméno:

Otýlie

Charakteristika

Otýlie je jménem, které má u nás mírně negativní nádech související s otylostí a korpulentní postavou. Žena jménem Otýlie má však dle významu svého jména ve vínku bohatství, blahobyt a štěstí.

Odvozeniny a varianty

Jméno Otýlie se užívá i ve variantách Otylie nebo Otilie. Dle teorie výkladu jména je příbuzné s mužskými křestními jmény začínající na Ot- (Ottomar, Otmar, Ottokar, Otakar aj.), mužským protějškem jsou česká jména Otto, Oto nebo Ota, také archaické variace Oda nebo Odilo. Domáckými podobami jména jsou Otylka, Otka, Ota, Otyna, Otuška, také Tylka, Tyla, Týlie aj. Jméno se jako Otília užívá i na Slovensku nebo v Maďarsku. Anglická podoba jména je Ottilia, německá Ottilie nebo Odilie, francouzská Odile. Polština jméno zná jako Otylia nebo Otilija.

Významné nositelky

Jméno nosila například česká herečka Otýlie Sklenářová-Malá nebo její herecká kolegyně Otýlie Beníšková.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Otýlie (také Otylie nebo Otilie) pochází z němčiny. Vysvětluje se jako ženská podoba mužského jména Otto, to je zkrácenou domácí podobou jmen začínajících na Ot- (Ottomar, Ottokar, Otakar, Otfried aj). Německé „ot” se přitom překládá jako „majetek”, „blahobyt”, „štěstí”. Jméno Otýlie se vyvinulo zřejmě z německého ženského jména Othilde (příp. jeho francouzské varianty Odile). Slovo „ót” pak doplňuje slovo „hilja” ve významu „bojovnice”. Otýlie se tak vykládá jako „bohatá”, „šťastná”, také „mocná” nebo „mocná bojovnice”.

 
Jméno: Otýlie
Nosí v ČR 55 lidí
Jedná s o 726 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Otilie
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den mobilizace proti jaderné válce
Den ochrany osobních údajů
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama