reklama
Přesný čas: 14:39 / týden v roce: 21
Fáze měsíce:
Úplněk
Křestní jméno:

Otto

Charakteristika Otto je kratičkým jménem, které však v sobě nese hluboké hodnoty. Pro svého nositele je jméno zdrojem bohatství, blahobytu a štěstí.

Odvozeniny a varianty

Variacemi jména Otto jsou i Oto, Ota, v původním znění se jméno užívalo také jako Otho. Archaickou podobou jména je i Oda nebo Odilo. Domácky se jméno užívá jako Ota, Otta, Otka, Otík, Otíček, Oťas, Otin, Oťásek, Otoušek, Oťáněk apod. Jméno se jako Oto užívá i na Slovensku. Angličtina zná jméno v původním znění, tedy Otto. V němčině jméno najdeme jako Otto nebo Odo. Otto je také italským, maďarským nebo norským jménem. Jméno zná i polština, společně s verzí Otton, ruskou podobou jména je pak Ottone. Francouzština jméno zná jako Otton, Otho, Othoa nebo Othon, španělština užívá variantu Oton. V severských zemích (Švédsko, Dánsko) se jméno vyskytuje jako Otto nebo Otte.

Významní nositelé

Jméno nosili především významní vědci. Byl jím například český chemik Otto Wichterle, který se podílel na vytvoření měkkých kontaktních čoček, proslavil se také jako objevitel umělého polyamidového vlákna − silikonu. Nositelem jména byl i německý chemik Otto Hahn nebo německý fyzik Otto Stern. Jméno patří také k významnému politikovi 19. století, který se zasadil o sjednocení Německa. Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen, vévoda z Lauenburgu si díky svému nekompromisnímu vystupování vysloužil přezdívku Železný kancléř.

Původ a význam jména

Otto je mužským křestním jménem, u nás nejoblíbenější variantou mezi německými jmény Otto, Oto či Ota. Otto i jeho další varianty představují domáckou zkráceninu německých jmen začínajících na Ot- (Ottomar, Otmar, Ottokar, Otfried apod.). Základem jména je německé slovo „ot” (staroněmecké „odo”) s významem „majetek”, také „blaho”, „blahobyt” nebo „štěstí”. Stejně tak se vykládá i samotné jméno.

 
Jméno: Otto
Nosí v ČR 5043 lidí
Jedná s o 89 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Oto
Ota
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Světový den duševního vlastnictví
Mezinárodní den vzpomínky na Černobyl
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama