reklama
Přesný čas: 22:27 / týden v roce: 08
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
23. 2. 2024 Pátek
Dnes má svátek:

Svatopluk

Křestní jméno:

Ondřej

Charakteristika

Ondřej je příjemným mužským jménem, které propůjčuje svému nositeli sílu a odvahu. Muž jménem Ondřej je mužem se vším všudy, mužnost mu byla vetkána přímo do jména a bude ho tak provázet po celý život.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Ondřej má i ženský protějšek ve jménu Ondřejka. Stejný původ a význam mají i jména Andrej a Andrea. Domáckými podobami jména Ondřej jsou Ondrášek, Ondřejek a především Ondra. Jméno se s oblibou užívá na Slovensku, především jako Andrej, ale vyskytuje se zde i v podobě Ondrej. Andrej je také ruskou verzí jména. Angličtina jméno užívá jako Andrew, němčina jako Andreas, francouzština jako André, italština jako Andrea, španělština jako Andrés. Jméno se vyskytuje i v polštině jako Andrzej a v neposlední řadě i v maďarštině − jako András, Andor nebo Endre.

Významní nositelé

Jméno Ondřej nosil slavný český spisovatel a ilustrátor Ondřej Sekora. Mj. vytvořil kreslené postavičky Ferdy Mravence nebo Brouka Pytlíka. Jméno najdeme i mezi současnými významnými osobnostmi. Nosí ho například spisovatel Ondřej Neff, herci Ondřej Vetchý, Ondřej Trojan (bratr herce Ivana Trojana), Ondřej Sokol (mj. známý z televizního pořadu Partička), dále herec a hudebník Ondřej Havelka, zpěvák Ondřej Hejma (frontman kapely Žlutý pes) a také hudebník a populární moderátor Ondřej Brzobohatý. Jméno nosí i slovenský herec Ondrej Kovaľ, partner herečky Zuzany Norisové.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Ondřej pochází z Řecka. Jedná se o variantu mužského jména Andrej. Jména Ondřej i Andrej se vyvinula z řeckého jména Andreas, resp. slova „andréios” s významem „statečný”, „statný” nebo „mužný”.

 
Jméno: Ondřej
Nosí v ČR 60248 lidí
Jedná s o 23 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama