reklama
Přesný čas: 06:26 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
25. 7. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Jakub

Křestní jméno:

Oldřich

Charakteristika

Oldřich zní jako krásné české jméno, ale jeho původ je v němčině. Nositel jména Oldřich dostal do vínku bohatství, jeho dědictví může být materiální i duchovní.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Oldřich má i ženskou variantu ve jménu Oldřiška. Jméno má stejný význam a původ jako německé jméno Ulrich. Domáckými podobami jména jsou Olda, Ola, Olin, Olík, Olínek, Oldříšek, Olouš, Oloušek, Olek aj. Se jménem Oldřich se setkáváme i ve slovenštině, slovenskou podobou jména je Oldrich. V němčině se jméno užívá jako Ulrich. Anglickými podobami jména jsou Ulrick, Ulric, francouzskými Ulric a Ulrich, italskými verzemi jsou Ulrico a Ulderico. Ruština jméno zná jako Olda, polština jako Ulryk nebo Udalryk, maďarština jako Ulrik.

Významní nositelé

Jméno nosil český kníže z dynastie Přemyslovců Oldřich. Nositelem jména byl také slavný český herec Oldřich Nový nebo režisér Oldřich Lipský. Dnes ho nosí například herec a komik Oldřich Kaiser nebo jeho herečtí kolegové Oldřich Vízner či Oldřich Navrátil. Nositelem jména je i Oldřich Kulhánek, grafik a ilustrátor, autor českých bankovek.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Oldřich pochází ze starogermánštiny. Původně se užívalo jako jméno Uodalrých, ze kterého se posléze vyvinula jména Ulrich a Oldřich. Jména se překládají jako „bohatý vládce”, „bohatý panovník”, příp. „bohatý dědičnými statky” − ze slov „uodalo” („dědičný statek”) a „rîch”, dnes „reich” („bohatý”).

 
Jméno: Oldřich
Nosí v ČR 31602 lidí
Jedná s o 34 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Světový den sociální spravedlnosti
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama