reklama
Přesný čas: 23:49 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
17. 4. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Rudolf, Rolf

Křestní jméno:

Mojmír

Charakteristika

Jméno Mojmír s oblibou nosili čeští šlechtici. I dnes může být jménem pro šlechetného muže, který si dokáže vážit pravých hodnot.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Mojmír se vyskytuje i v ženské variantě Mojmíra, ačkoli jen zřídka. Domáckými podobami jména jsou Mojmírek, Mojík, Moja, Mojek, také Míra, Mirek aj. Jméno Mojmír zná i slovenština. Polština jméno užívá ve zkrácené verzi Mojmir, stejně tak i srbochorvatština (navíc také ve variantě Momir).

Významní nositelé

Jméno Mojmír nosil první český kníže − Mojmír I., zakladatel dynastie Mojmírovců, který v 9. století sjednotil slovanské kmeny na Moravě a západním Slovensku. Mojmír II. byl pak posledním historicky známým panovníkem Velkomoravské říše. Jméno nosil i český hudební skladatel 20. století Mojmír Balling, dnes ho nosí mj. skladatel a trombonista Mojmír Bártek. Jméno náleží i k českému herci, který nosí jméno Mojmír Maďěrič. Nositelem jména je také hvězdný fotograf Mojmír Bureš.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Mojmír je slovanského původu. Vyvinulo se z blahopřejného „buď můj mír”. Význam jména je doslova „můj mír”.

 
Jméno: Mojmír
Nosí v ČR 3213 lidí
Jedná s o 109 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama