reklama
Přesný čas: 11:01 / týden v roce: 38
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
22. 9. 2023 Pátek
Dnes má svátek:

Darina

Křestní jméno:

Miloslava

Charakteristika

Laskavost, dobrota, příjemné vystupování a vzhled − to všechno dostal do vínku muž jménem Miloslav. Je na každém, jak své přednosti zužitkuje. Muži jménem Miloslav by to mělo jít snadno, dokonce se může stát i slavným.

Odvozeniny a varianty

Ženskou alternativou jména je Miloslava. Jméno Miloslav je významově příbuzné také se jménem Miloš. Domáckými variacemi jména jsou právě Miloš, také Míla, Milek, Sláva, Slávek, zdrobněle pak Miloslávek, Miloušek, Milošek, Sláveček apod. Jméno Miloslav neužívá pouze čeština, ale také slovenština, bulharština, srbština nebo ruština. Německou podobou jména je Miloslaw. Poláci jméno znají jako Miłosław.

Významní nositelé

Nositelem jména byl český herec a bavič Miloslav Šimek. Působil mj. v divadle Semafor, spolu s Jiřím Krampolem, později založili divadlo Jiřího Grossmanna. Jméno nosil také slavný český spisovatel Miroslav Švandrlík, dramatik Miloslav Stehlík, malíř a grafik Miloslav Troup nebo hudební skladatel Miloslav Ištvan. Jméno náleží i k českému prozaikovi Miloslavovi Stinglovi, nosí ho i básník Miloslav Uličný, sochař Miloslav Šonka, architekt Miloslav Sýkora nebo kardinál Miloslav Vlk.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Miloslav je slovanského původu. Vykládá se jako „slavící milost, „slavný milostí”, také „slavný svojí dobrotou”, „laskavý” apod. Jedná se o slovanskou podobu latinského jména Mansvet.

 
Jméno: Miloslava
Nosí v ČR 21492 lidí
Jedná s o 112 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama