reklama
Přesný čas: 17:16 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
19. 4. 2024 Pátek
Dnes má svátek:

Rostislava

Křestní jméno:

Matěj

Charakteristika

Jméno Matěj bývá často spojováno s nešikovností, význam jména je však mnohem prozaičtější. Dle významu svého jména je Matěj doslova darem od Boha a není tedy důležité, kolik šikovnosti mu Bůh nadělil.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Matěj nemá v češtině ženský protějšek. Vyskytuje se však také ve verzi Matej. Jeho archaickou podobou je jméno Matyáš. Jména Matěj, Matej, Matyáš a také Matouš pojí stejný původ. Shodný význam má i jméno Theodor nebo Jonatán. Počeštěnou verzí jmen je Božidar, příp. Bohdan. Domácky se jméno Matěj užívá jako Matějek, Matějíček, Matýsek, Máťa apod. Jméno se jako Matej vyskytuje i ve slovenštině. Anglická podoba jména je Matthias, stejně tak i německá. Španělská verze zní Mateo, italská Matteo, francouzská Mathias. Poláci jméno znají jako Maciej, Maďaři jako Mátyás, Rusové jako Matija.

Významní nositelé

Nositelem jména byl český loutkový divadelník Matěj Kopecký. Dnes jméno náleží ke slavným hudebníkům. V kapele Monkey Business najdeme Matěje Rupperta, frontmanem kapely Wohnout je zase Matěj Homola.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Matěj (také Matej) má původ v hebrejštině. Vyvinulo se z hebrejského jména Mattytja, resp. spojení „Mattyth Jáh(u)”, které se překládá jako „dar Boží”, „Hospodinův dar”, „dar od Boha”. Stejný základ má i jméno Matyáš, které je archaickou podobou jména Matěj.

 
Jméno: Matěj
Nosí v ČR 338 lidí
Jedná s o 297 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Matej
Matyáš
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama